tuning samochodów

Na czym polega tuning auta?

Na czym polega tuning auta?

 

Profesjonalny tuning samochodowy polega przede wszystkim na wprowadzeniu kompleksowych zmian w taki sposób, aby pojazd był jedyny w swoim rodzaju. Chcesz na co dzień jeździć samochodem, który wyróżni się z masy innych pojazdów na drodze?

W takim razie zainwestuj w kompleksowy tuning. Zobacz, na czym polega tuning aut!

W praktyce tuningowanie aut obejmuje wszelkiego rodzaju modyfikacje wizualne oraz mechaniczne np. w jednostce silnika, układzie zawieszenia czy nawet w układzie wydechowym. Praktycznie wszystko to, co może zmienić właściwości jezdne, wygląd oraz komfort prowadzenia auta możesz uznać za tuning.

Co obejmuje tuning mechaniczny aut?

Osoby interesujące się motoryzacją, a dokładniej tuningiem aut, najczęściej zaczynają od modyfikacji mechanicznych. Na pierwszy rzut zawsze brany jest silnik, którego moc można podnieść elektronicznie poprzez wymianę podzespołów na lepsze. Alternatywna opcja to tzw. SWAP silnika na większy o większej mocy. Pozostałe modyfikacje mechaniczne, które można swobodnie wykonywać w tuningowanych autach, to:
przeróbka układu wydechowego tak, aby był głośniejszy, basowy i sportowy, montaż turbo lub kompresora – to świetny sposób na poprawę osiągów silnika, zmiana zawieszenia – najpopularniejsza modyfikacja to wymiana sprężyn na twardsze oraz ogólne obniżenie zawieszenia.

Dodatkowo w ramach tuningu mechanicznego tunerzy montują w pojazdach: mocniejsze hamulce, większe filtry powietrza, automatyczne klapy układu wydechowego, a także dodatkowe sterowniki do zmiany mocy silnika w czasie rzeczywistym, np. poprzez wgrywanie nowych map.

Wizualny tuning pojazdów – na czym polega?

Kolejna grupa działań to tuning wizualny, który wpływa na to, jak zmodyfikowany pojazd prezentuje się na co dzień. W zakres tuningu wizualnego wchodzą takie działania, jak:
– montaż systemu body kit przeznaczonego dla danego auta, czyli progów, zderzaków
i spojlerów (najczęściej poszerzanych);

– wymiana felg i opon na większe o niższym profilu;
– nowa powłoka lakiernicza lub okleina termoplastyczna;
– dodatkowe oświetlenie np. LED tuż pod progami i zderzakami auta.

Tuning wizualny dotyczy także wnętrza, np. nowe pokrycie deski rozdzielczej, inny kolor podświetlenia zegarów czy nawet nowe, sportowe fotele. To wszystko wpływa na to,
jak finalnie prezentuje się stuningowane auto.

A może tuning elektroniczny – co to takiego?

Coraz popularniejsza odmiana tuningu to modyfikacje elektroniczne. Najczęściej obejmują one kąt zapłonu czy sterownik pojazdu ECU, dzięki czemu można zmieniać mapy wtrysku paliwa, a wszystko po to, aby zwiększyć moc i moment obrotowy jednostki.

Pozostałe działania w ramach tuningu elektronicznego to np. elektrycznie sterowane tablice rejestracyjne (obracane), sterownik do szybkiej zmiany ustawień jednostki silnika, a także dodatkowe zegary elektroniczne.

Podsumowując: tuningowanie aut to dość skomplikowane działania, do których potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz dostęp do specjalistycznych części i narzędzi. Jeśli chcesz jeździć idealnie zmodyfikowanym pojazdem, oddaj go w ręce profesjonalistów.
Zyskasz gwarancję niezawodności i perfekcyjnie wykonanego tuningu.

Na czym polega tuning auta. Teraz już wiesz co nieco o tuningu. Zapoznaj się z pozostałymi artykułami.