Publikacje

Strona 1 z 2

Zloty tuningowanych samochodów – warto brać udział ?

Zloty samochodów tuningowanych – warto brać udział ?Zloty aut tuningowanych z pewnością same w sobie stanowią świetną ciekawostkę dla pasjonatów motoryzacji. Setki bardzo różniących się od siebie pojazdów po licznych modyfikacjach z pewnością budzą podziw i ciekawość. Panująca świetna atmosfera na takich wydarzeniach, ciekawi ludzie, głośna muzyka. To wszystko z pewnością sprawia, że chcę się na takich wydarzeniach być obecnym. Jednak z perspektywy posiadacza takiego zmodyfikowanego pojazdu, czy warto samemu brać udział w takich zlotach. Co daje pojawienie się oprócz zaprezentowania swojego samochodu szerszej publiczności. Opiszmy kilka powodów, dla których warto brać udział w tego typu zdarzeniach.

Tuning aut uzależnia. Jeżeli dokonujesz tuningu swojego auta i myślisz o, że już wszystko w nim pozmieniałeś. To zapewne jak większości  osobom zajmujących się tuningiem przychodzą Ci do głowy pomysły jak „Co by tu jeszcze pozmieniać.” Z tyłu głowy pojawia się pomysł na więcej modyfikacji. Być może większa chęć na rozpoczęcie kolejnego projektu.

Z pewnością każdy posiadacz auta po tuningu będący dumny ze swojego dzieła chciałby go móc zaprezentować innym.

Świetną do tego okazją są różne zloty dla pojazdów po licznych modyfikacjach.

Zloty samochodów po tuningu – wielkie źródło nowych inspiracji

Udział w takich wydarzeniach to nie tylko okazja do świetnego spędzenia czasu z ludźmi podzielającymi Twoje zainteresowania. To również czas i miejsce na czerpanie pełnymi garściami nowych pomysłów, sprawdzonych metod od innych projektów.

Możesz wymieniać się z innymi osobami doświadczeniami odnośnie do waszych przygód z tuningiem. Poznać lepsze rozwiązania dla konkretnego zagadnienia. Nawiązać nowe znajomości.

Wymiana opini i nawiązanie nowych kontaktów może się bardzo przydać poszerzeniu możliwości dla modyfikacji Twojego auta.

Edukacja i nauka driftu. Bezpieczna jazda

Tak, wiele wydarzeń tego typu organizuje liczne okazję do sprawdzenia się w jeździe samochodem bokiem. Zatem, Jeżeli chcesz się sprawdzić w jeździe aucie z silnikiem o dużej mocy, którego cała moc jest przekazywana na tylną oś, to jest, to jak najbardziej możliwe.

Oczywiście, jeżeli impreza jest dobrze przygotowana pod względem technicznych i organizatorskim. To szanse na wykorzystanie takiego auta i swoich umiejętności na torze są spore.

Opanowanie dużej mocy przekazywanej tylko na tylną oś, ryk silników i zapach spalonej gumy. To z pewnością zostanie na długo w pamięci kierowcy, który się załapie na taką jazdę.

Prezentacja samochodów po tuningu szerokiej publiczność

Atrakcję jak jazda na torze, na takich imprezach są z pewnością bardzo ekscytujące. Jednak ważne jest w końcu przedstawienie swojego auta innym osobom.

Czasami jedno zdanie od nie znanego człowieka, że wykonało się kawał dobrej roboty znaczy bardzo dużo. Docenianie naszego wkładu i wysiłku jest bardzo cenne.

Zdarza się, że osoby, które modyfikują swoje auta, wkładając w zmiany duże ilości pieniędzy nie znajdują zrozumienia swojej pasji w najbliższym otoczeniu.

Takie wydarzania, dzięki którym ktoś zupełnie obcy wyrazi podziw dla twojego projektu jest bardzo ważne, by przekonać się, że to, co robisz ma sens,

Nagrody i wyróżnienia dla najciekawszych projektów

Na takich zlotach zwykle dla najciekawszych projektów czekają liczne nagrody oraz wyróżnienia. Zazwyczaj auta ocenia się w licznych kategoriach. Na przykład najlepsze auto pod względem tuningu wizualnego, najgłośniejszy wydech, najładniejsze felgi, największa moc silnika.

Takie wyróżnienie daje wielką satysfakcję i świadomość, że to, co robimy ma sens.

Podsumowując. Zloty samochodów tuningowanych – warto brać udział ? To tylko kilka powodów, dla których warto brać udział w takich wydarzeniach. Znalezienie się w gronie ludzi, którzy podzielają i rozumieją twoją pasję jest bardzo motywujące do kolejnych działań.

Być może projekty prezentowane zainspirują kogoś, kto ma pomysł na tuning swojego auta, ale jeszcze się waha. Tak można zainspirować wiele osób do rozpoczęcia swojej świetnej przygody, jaką jest tuning.

Potencjalne negatywne skutki tuningu

Tuning samochodów, jak każda inna ingerencja w auto może przynieść wymierne korzyści, ale czasami również nieprzewidziane szkody. Jakie mogą wystąpić potencjalne negatywne skutki tuningu w sensie technicznym i prawnym? Odpowiednio przeprowadzone modyfikację nie powinny przynieść żadnych szkód pojazdowi. Co więcej, mogą znacznie poprawić jego osiągi i ogólny stan. W tym artykule przyjrzymy się kilku kwestiom związanym z możliwością wystąpienia ryzyka, które ponosimy, chcąc poprawić parametry naszego auta.

Szybsze zużycie się podzespołów

Pierwszymi elementami, które mogą ulec szybszemu zużyciu są podzespoły, takie jak: układ hamulcowy, sprzęgło, opony. Zabiegi, takie jak zwiększenie mocy powinno iść w parze z ulepszeniem wymienionych elementów. Większa moc powinna towarzyszyć ulepszeniu przede wszystkim układu hamulcowego. Większy moment obrotowy może wpływać na szybsze zużycie sprzęgła.

Dodawanie elementów, które mają wpłynąć na aspekt optyczny aut może zwiększyć masę pojazdu, wpłynąć na aerodynamikę i przyspieszyć zużycie opon. Dlatego powinniśmy zadbać o takie opony, które zapewnią lepszą przyczepność.

Kwestie prawne

Na inny aspekt, na który warto zwrócić uwagę kwestia prawna. Tak, zmiany w naszym aucie mogą przyczynić się do tego, że poruszanie się w nim ruchu może stać się nielegalne.

Weźmy na przykład modyfikację w układzie wydechowym. Zbyt duża ingerencja w jego głośność może przyczynić się to tego, że przekroczymy dozwolone limity hałasu.

Przeprowadzać tuning optyczny możemy dodać oświetlenie. Takie zmiany mogą wpłynąć na to, że zbyt duża liczba takich elementów może oślepiać innych uczestników ruchu.

Z kolei zmiany w nadwoziu auta mogą wpłynąć na bezbieczeństwo pojazdu i być niezgodne z przepisami dotyczącymi homologacji pojazdów.

Utrata gwarancji

W przypadku gdy dokonujemy zmian w aucie, które posiada gwarancję musimy liczyć się możliwością jej utraty.

Na przykład niewłaściwie przeprowadzony chip tuning może spowodować uszkodzenie takich części jak turbosprężarki czy skrzyni biegów.

Natomiast zmiany w zawieszeniu mogą wpłynąć na ogólne utrudnienie w prowadzeniu pojazdu i zwiększone ryzyko wypadku.

Problemy z Ubezpieczeniem

Warto mieć na uwadzę fakt, że często po dokonaniu tuningu możemy mieć problem nawet z uzyskaniem odszkodowania po tuningu takiego auta. Wielu ubezpieczycieli może odmówić jego wypłaty, iż uzna, że same zmiany w aucie przyczyniły się do wypadku.

Choćby niehomologowane części, czy nieprawidłowe zmiany w układzie napędowym mogą być powodem decyzji o odmowie ubezpieczyciela.

Aspekt bezpieczeństwa

Modyfikując nasze auto musimy pamiętać, że nie tylko wrażenia z jazdy się liczą, ale i podstawowa sprawa jak bezpieczeństwo.

Obniżone zawieszenie może przyczynić się gorszego prowadzenia w warunkach ekstremalnych. Dlatego warto najpierw przemyśleć, czy nasze umiejętności są na tyle rozwinięte, że poradzimy sobie w aucie tak zmodyfikowanym.

Podsumowując temat, jakie potencjalne negatywne skutki tuningu mogą wystąpić. Warto mieć na uwadzę, że nie tylko chęć posiadania auta, które wzbudzi podziw i uznanie na ulicach powinniśmy brać pod uwagę. Warto rozważyć również inne kwestie: prawne, techniczne.

Przede wszystkim, dokonując ulepszeń naszego auta powinniśmy zadać sobie pytanie czy nasze umiejętności są już ta tle rozwinięte, że będziemy w stanie zapanować nad samochodem. Końcu w prowadzeniu auta liczy się to abyśmy sami czuli się w nim dobrze, a nie to, co pomyślą sobie o nim inni.

Wizualny tuning auta – co można zrobić, aby poprawić wygląd samochodu?

Wizualny tuning auta – co można zrobić, aby poprawić wygląd samochodu ?

 

Modyfikacja wyglądu samochodu obejmuje nie tylko zmianę kolorystyki lakieru, ale także całkowite przeróbki karoserii. Profesjonalne prace tuningowe mogą obejmować praktycznie wszystkie elementy wizualne – zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. A zatem w jaki sposób poprawić wygląd swojego pojazdu? Sprawdź ten poradnik!

Przeprowadzenie prac związanych z modyfikacją wyglądu samochodu osobowego najczęściej wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów finansowych oraz poświęcenia nieco czasu na realizację założeń danego projektu. Jeśli chcesz, aby Twoje auto wyglądało perfekcyjnie – zdecyduj się na profesjonalne usługi tuningowe, które poprawią styl pojazdu.

Co obejmuje wizualny tuning samochodu?

Styling, czyli wizualny tuning pojazdów to szereg działań, które umożliwiają zmianę wyglądu samochodu o 180 stopni. Jeśli fabryczny lakier lub zderzaki już Ci się nie podobają,
jak najbardziej możesz je zmienić. Zakres działań w ramach tuningu wizualnego auta dzielimy na trzy sekcje: karoseria, lakier i okleiny oraz koła.

1, Tuning karoserii
Najbardziej zmienia wygląd samochodu. Poprzez tuningowe body kity, spoilery, dyfuzory oraz nakładki błotników i zderzaków dodasz swojemu samochodowi nieco pazura i sportowego zacięcia. Dobrym wyborem są też wloty powietrza na maskę.

2.Lakier i okleiny
Druga kategoria zmian wizualnych w samochodzie obejmuje lakierowanie elementów blacharskich lub oklejanie folią termoplastyczną. To skuteczne sposoby, aby zmienić całkowicie wygląd auta i dodać mu ponadczasowego stylu.

3.Koła
Wizualne zmiany w samochodzie są widoczne wtedy, kiedy zamontujesz większe felgi i szersze opony. Dołączając do tego obniżone zawieszenie, efekty mogą być zniewalające.

Dodatkowe modyfikacje wizualne aut – co jeszcze warto zrobić, aby zmienić wygląd pojazdu?

Oprócz standardowego tuningu auta możesz też zdecydować się na nietypowe modyfikacje, które również wpłyną na walory estetyczne pojazdu. Najpopularniejsze rozwiązania wybierane przez tunerów to:

  • akcesoryjne grille i emblematy,
  • zmiana oświetlenia i lusterek bocznych np. na LED-owe (ale tylko takie z homologacją),
  • wymiana tapicerki np. z klasycznej na obszytą welurem,
  • zmiana koloru oświetlenia wnętrza,
  • wymiana foteli np. z klasycznych na sportowe obszyte ekoskórą.

Wizualny tuning samochodu jest wyrazem osobistego stylu i kreatywności właściciela pojazdu. Może być realizowany samodzielnie przez entuzjastów motoryzacji lub przez profesjonalne warsztaty tuningowe, które specjalizują się w takich modyfikacjach.

Zachęcamy jednak do współpracy z profesjonalistami. To gwarancja, że tuning optyczny pojazdu zostanie wykonany w 100% legalnie i zgodnie z aktualnymi przepisami Prawa o ruchu drogowym.

Ile może kosztować wizualny tuning auta?

 

Całkowite wydatki związane z optyczną modyfikacją samochodu na zewnątrz i wewnątrz, czyli kompleksowo to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo: za oklejenie auta folią PPF w celu zabezpieczenia oryginalnego lakieru to koszt kilku tysięcy złotych jednorazowo.

Wizualny tuning auta – co można zrobić, aby poprawić wygląd samochodu ? Zapoznaj się z pozostałymi publikacjami

Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta

Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta

W Polsce bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest regulowane przez Ustawę Prawo o ruchu drogowym. Aktualne przepisy drogowe powinny być respektowane przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, niezależnie od typu posiadanego auta. Czy tuningowane auta zagrażają bezpieczeństwu na drogach publicznych? Dowiedz się więcej!

W praktyce zmodyfikowane samochody w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwo
w ruchu drogowym. Warto jednak pamiętać, aby przed jakimikolwiek zmianami konstrukcyjnymi w pojeździe upewnić się, że jego eksploatacja będzie w 100% bezpieczna.
W przeciwnym razie za nielegalny tuning możesz stracić dowód rejestracyjny.

Jak bezpiecznie tuningować samochody sportowe ?

Zagadnienia bezpiecznego tuningu samochodowego dotyczą przede wszystkim przeprowadzania modyfikacji wizualnych i mechanicznych w taki sposób, aby pojazd nie stanowił zagrożenia dla właściciela ani innych uczestników ruchu drogowego.

Zapamiętaj kilka zasad, które pomogą Ci tuningować swoje auta tak, aby podróżowanie wciąż było bezpieczne:

1. Nigdy nie modyfikuj silnika tak, aby jego moc nadmiernie przekraczała tą deklarowaną przez producenta. W przeciwnym razie zmieniłyby się właściwości jezdne auta,
a to mogłoby skutkować pogorszeniem poziomu bezpieczeństwa na drodze.
2. Unikaj stosowania niehomologowanych części np. reflektorów. W razie kontroli policji możesz stracić dowód, a w przypadku wypadku drogowego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnego odszkodowania.
3. Nie naruszaj podstawowej konstrukcji pojazdu. Jakiekolwiek zmiany i modyfikacje wpływające np. na masę całkowitą auta muszą być odnotowane w dowodzie rejestracyjnym, a pojazd musi przejść badanie diagnostyczne.

Jeśli będziesz tuningować auta zgodnie z powyższymi wytycznymi, wtedy nie ma żadnego ryzyka, że Twoje auto będzie stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sportowe auta po tuningu a przekroczenie prędkości

Wprowadzenie modyfikacji silnika często skutkuje tym, że osiągi auta są o wiele lepsze niż seryjnie. Takie działania niestety kuszą do przekraczania prędkości i nieco agresywniejszej jazdy. Jeśli już decydujesz się na tuning auta – pamiętaj o tym, aby podczas jazdy zmodyfikowanym pojazdem zachować zdrowy rozsądek.

Codzienne podróżowanie samochodem po tuningu nie stanowi zagrożenia ani dla pieszych, ani dla innych pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Wystarczy przeprowadzić modyfikacje pod okiem profesjonalistów i stosować się do aktualnych przepisów ruchu drogowego.

Zmodyfikowane oświetlenie auta a bezpieczeństwo na drogach – co warto wiedzieć? Podsumowanie

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć, jest temat modyfikacji oświetlenia samochodu dopuszczonego do ruchu drogowego. O ile lampy można wymieniać na takie,
które są homologowane w Unii Europejskiej, o tyle dodatkowe oświetlenie tuningowe
np. światła na progach lub inne sygnały świetlne są niedozwolone.

Kategorycznie nie można używać sygnałów w kolorze czerwonym i niebieskim – za takie działania grozi mandat, kara pozbawienia wolności lub wysoka grzywna nakładana przez sąd.

Dowiedziałeś się co to znaczy Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta. Zapoznaj się z pozostałymi publikacjami.

Układ wydechowy w samochodzie – jak można go zmodyfikować?

Układ wydechowy w samochodzie – jak można go zmodyfikować?

Miłośnicy sportowej motoryzacji często decydują się na wprowadzenie gruntownych zmian związanych z modyfikacją układu wydechowego. W wyniku takiej operacji dźwięk wydobywający się z wydechu podczas jazdy jest głośniejszy, bardziej basowy i ma wyraźnie sportowy pazur. Zobacz, jak można skutecznie przeprowadzić tuning wydechu.

Seryjny wydech w większości samochodów jest dość cichy i nie oddaje w 100% charakterystyki silnika, szczególnie jeśli masz w samochodzie wydajną jednostkę dużej pojemności. Rozwiązaniem jest tuning układu wydechowego. W ten sposób poprawiasz nie tylko osiągi swojego auta, ale także jego brzmienie po uruchomieniu silnika.

Tuning układu wydechowego w pojazdach – na czym polega?

Celem przeprowadzenia tuningu układu wydechowego jest głównie uzyskanie rasowego, basowego dźwięku wydobywającego się z rur wydechowych. Po przeprowadzeniu modyfikacji jednocześnie poprawiają się osiągi samochodu.

Podstawowe zmiany związane z tuningiem układu wydechowego w samochodzie to:

  • Zwiększenie średnicy rury wydechowej – takie tłumiki są większe niż te montowane seryjnie, dzięki czemu silnik oddaje więcej mocy, natomiast z wydechu wydobywa się głośniejszy, basowy dźwięk.
  • Wymiana katalizatora – taka modyfikacja jest dość ryzykowna, gdyż może negatywnie wpływać na normy emisji spalin, a te muszą zostać zachowane nawet po tuningu.
  • Modyfikacja kolektora wydechowego – dzięki takim zmianom uzyskasz basowy dźwięk, który idealnie pasuje do sportowego auta.

Alternatywna opcja to elektroniczna modyfikacja układu wydechowego. W tym przypadku tuning wydechu obejmuje montaż specjalnego sterownika wraz z emiterem dźwięku.
Dzięki temu możesz dowolnie sterować dźwiękiem wydechu bezpośrednio z kokpitu swojego samochodu.

Głośny wydech po tuningu – czy to legalne?

Europejskie normy jasno określają maksymalne wartości dla układów wydechowych pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Za przekroczenie norm hałasu funkcjonariusz policji może ukarać Cię mandatem w wysokości 300 złotych.

W Polsce obowiązują inne normy hałasu dla aut z silnikiem diesla i inne dla aut benzynowych.

1. Diesel – maksymalna głośność wydechu to 96 dB.
2. Benzyna – maksymalna głośność wydechu to 93 dB.

Jeśli układ wydechowy będzie zbyt głośny, prawdopodobnie będzie emitował też nadmierną ilość spalin i szkodliwych gazów. W takiej sytuacji możesz stracić też dowód rejestracyjny,
a diagnosta nie podbija przeglądu technicznego umożliwiającego legalną jazdę po drogach publicznych.

Ile może kosztować tuning układu wydechowego?

Koszt przeprowadzenia tuningu układu wydechowego jest uzależniony od zakresu modyfikacji. Jeśli wymieniasz tylko rury na większe, wtedy wydatki to maksymalnie kilkaset złotych.

W nowoczesnych autach konieczne jest elektroniczne wprowadzenie zmian w układzie wydechowym – wtedy tuning dźwięku może generować koszty na poziomie do kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj, aby wszystkie zmiany wprowadzać z udziałem profesjonalistów – tylko wtedy masz pewność, że zmiany są legalne i nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo eksploatacji auta.

Układ wydechowy w samochodzie – jak można go zmodyfikować? Zapoznaj się z pozostałymi publikacjami.

Czy tuning auta w Polsce jest legalny? To warto wiedzieć!

Czy tuning auta w Polsce jest legalny? To warto wiedzieć!

Przepisy ruchu drogowego w Polsce nakładają na kierowców obowiązek utrzymania pojazdów mechanicznych w nienagannym stanie technicznym, który umożliwia bezpieczną jazdę. Oprócz obowiązkowego wyposażenia przepisy regulują też kwestie zmian konstrukcyjnych podczas tuningu. Zobacz, co możesz legalnie zmienić w swoim aucie.

Z pojęciem tuningu najczęściej kojarzą się modyfikacje wizualne oraz mechaniczne
w pojazdach. W obydwu przypadkach musisz uważać, aby podczas tuningu nie naruszyć obowiązujących przepisów. Nadmierne przeróbki karoserii, silnika czy układu wydechowego mogą skutkować tym, że auto nie przejdzie pozytywnie przeglądu technicznego.

Optyczny tuning auta – co można zmodyfikować zgodnie z prawem?

W Polsce możesz swobodnie modyfikować kolor karoserii swojego auta,zmieniać wyposażenie wnętrza, a także przyciemniać tylne szyby. Zgodnie z przepisami tuning optyczny nie może zagrażać bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi.

A zatem legalnie możesz:

  • montować dokładki do zderzaków, które nie wystają poza obrys auta,
  • zmieniać felgi na większe,
  • obniżać prześwit.

Kategorycznie nie możesz jednak przyciemniać przedniej szyby oraz przednich szyb bocznych. Tutaj obowiązuje limit do 30% przepustowości powietrza. Przekroczenie tej normy może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i nałożeniem mandatu przez funkcjonariusza policji.

Pamiętaj! Jeśli wykonujesz tuning wizualny auta, zadbaj o to, aby wszystkie wymienione elementy były homologowane. Certyfikaty potwierdzające jakość dokładek i innych elementów poprawiających wygląd auta będą potrzebne podczas badania technicznego.

Mechaniczne modyfikacje samochodu, czyli co można poddać pod legalny tuning
w Polsce?

Wśród entuzjastów motoryzacji najchętniej wybierane modyfikacje to te powiązane
z jednostką silnika oraz układu wydechowego. Jeśli chcesz jeździć legalnie i nie narażać się na ryzyko nałożenia mandatu przez funkcjonariusza policji, zapamiętaj kilka zasad:

1. Zwiększając moc i moment obrotowy silnika pamiętaj o zachowaniu norm emisji spalin.
2. Układ wydechowy auta nie powinien być głośniejszy niż 93 dB w przypadku silnika benzynowego oraz 96 dB w przypadku diesla.
3. Modyfikacje silnika zwiększające moc o więcej niż 5% mocy ustalonej przez producenta wymagają przeprowadzenia badania technicznego, a zmiany muszą zostać ujęte w dowodzie rejestracyjnym.

Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie usuwaj katalizatora i filtra cząstek stałych z pojazdu.
To elementy montowane fabrycznie, dzięki którym pojazd spełnia normy ekologiczne. Za takie działania grożą wysokie mandaty, punkty karne, a nawet zarekwirowanie auta na parkingi policyjne.

Tuning oświetlenia auta a prawo w Polsce

Decydując się na wymianę oświetlenia pojazdu np. reflektorów tylnych i przednich, koniecznie wybieraj podzespoły z homologacją i certyfikatami. Sprowadzanie lamp bez europejskiej homologacji i ich montaż w samochodzie spowoduje, że pojazd nie będzie spełniał norm bezpieczeństwa, a więc nie przejdzie przeglądu technicznego.

W tej publikacji dowiedziałeś/aś się czy tuning auta w Polsce jest legalny? To warto wiedzieć! Zapoznaj się z pozostałymi artykułami.

Tuning silnika w samochodzie – na czym polega

Tuning silnika w samochodzie – na czym polega i czy jest to bezpieczne ?

 

W dzisiejszych czasach tuning samochodów przebiega zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Na ten moment do zwiększenia mocy silnika w nowoczesnych samochodach sportowych potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Zobacz, na czym polega chiptuning i w jaki sposób można zmodyfikować silnik w aucie.

Wielu kierowców sportowych samochodów po czasie posiadania takiego auta decyduje się na modyfikację silnika. Na ten moment najpopularniejsze są metody wykorzystujące technologię chiptuningu. W ten sposób skutecznie podnosimy moc silnika bez mechanicznej ingerencji
w podzespoły jednostki zamontowanej pod maską auta.

Chiptuning silnika – co to takiego?

W praktyce chiptuning silnika polega na podłączeniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego do sterownika w pojeździe. W tym przypadku tuning obejmuje zmianę podstawowych parametrów sterownika jednostki silnika jak np.:

 

  • zwiększenie ciśnienia doładowania silnika,
  •  kąt wyprzedzenia zapłonu,
  • modyfikacja ilości paliwa wtryskiwanego do komory spalania.

Jest wiele parametrów, które rzutują na wydajność silnika, a także realną szansę na podniesienie jego mocy. Aby precyzyjnie wykonać chiptuning silnika, potrzebne jest: gniazdo diagnostyczne OBD i CANBUS, port BDM lub wylutowanie i przeprogramowanie kości EPROM w sterowniku silnika.

W nowoczesnych sporotwych autach tuning silnika metodą programową jest w 100% bezpieczny – oczywiście, jeśli specjalista wie, co robi. Nigdy nie można nadmiernie podnosić mocy jednostki silnika.  Rozsądna granica to ok. 10-20% dotychczasowej mocy.

Nadmierny wzrost momentu obrotowego i koni mechanicznych mógłby skutkować szybszym zużyciem poszczególnych elementów silnika np. wału korbowego.

Dlaczego warto przeprowadzić elektroniczny tuning silnika?

Elektroniczne przeprogramowanie sterownika silnika niesie ze sobą wiele korzyści. To przede wszystkim:

  • wzrost osiągów silników turbodoładowanych nawet o 20-30%,
  • wzrost osiągów silników wolnossących nawet do 10%,
  • redukcja zużycia paliwa przy codziennej ekonomicznej jeździe,
  • podniesienie wydajności jednostki silnika,
  • lepsza elastyczność pracy silnika w trudnych warunkach drogowych

Tuningowanie silników, podnoszenie mocy i zwiększanie momentu obrotowego przynosi efekty nie tylko w kwestii wydajności, ale także poprawy komfortu jazdy samochodem.
Jeśli silnik jest dynamiczniejszy, wtedy jazda po prostu staje się przyjemniejsza.

Mechaniczny tuning silnika – czy wciąż warto to robić?

Takie modyfikacje warto przeprowadzać wyłącznie wtedy, kiedy zamierzamy dość mocno podnieść moc jednostki. Jeśli celem jest wzrost mocy o sporo ponad 100 koni mechanicznych, wtedy nie ma wyjścia i trzeba wymienić kilka podzespołów.

  • W ramach mechanicznego tuningu silnika warto wymienić:
  • tłoki,
  • wał korbowy,
  • gaźnik (tylko w przypadku starszych samochodów),
  • uszczelki i pokrywę silnika,
  • pierścienie tłokowe,
  • zawory.

W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia silnika, a wtedy remont może wygenerować wydatki sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

W tym artykule dowiedziałeś/aś się na czym jest Tuning silnika w sportowym samochodzie – na czym polega i czy to bezpieczne?

Zapoznaj się z pozostałymi publikacjami.

Najczęściej wybierane samochody pod tuning

Najczęściej wybierane samochody pod tuning

 

Poznasz w tym artykule najczęściej wybierane samochody pod tuning. Dowiesz się dlaczego są one tak chętnie wybierane jako bazę pod dobry tuning.

Najczęściej tuning samochodów wiąże się ze skrajnymi emocjami wśród pasjonatów motoryzacji. Niektóre osoby uważają, że tunerskie przeróbki pojazdów nie mają nic wspólnego z pasją, inni natomiast twierdzą, że tuningowane auta to podstawa dla nowoczesnej motoryzacji. Zobacz, jakie samochody najczęściej poddawane są tuningowi.

Tuning samochodów obejmuje modyfikacje mechaniczne oraz wizualne.
To podstawowy podział na podstawie którego można planować przeróbki tunerskie swojego auta. Pamiętaj, że nie każdy samochód nadaje się do wykonania kompleksowych modyfikacji. Jednak na rynku motoryzacyjnym istnieją auta-ikony, które idealnie nadają się do zmodyfikowania.

TOP 5 aut pod tuning – jakie pojazdy warto wziąć pod uwagę?

Zanim zaczniesz rozmyślać o zainwestowaniu w modyfikacje mechaniczne i wizualne Twojego auta, koniecznie poznaj kilka topowych modeli, które są podatne na przeróbki tunerskie.

 1. Honda Civic – idealna baza to model wyprodukowany jeszcze przed 2000 rokiem.
W przypadku tych samochodów najpopularniejsze modyfikacje to SWAP silnika na mocniejszy, modyfikacja układu wydechowego, a także obniżenie zawieszenia fabrycznego.

2. Mazda MX-5 – popularna piątka świetnie nadaje się pod przeróbki tunerskie. W tym lekkim roadsterze możesz zmienić silnik, zamontować tuningowy body kit, a także wymienić fotele na sportowe wraz z klatką bezpieczeństwa.

3. Nissan 350Z – to prawdziwy japoński klasyk znany z wielu filmów motoryzacyjnych
np. The Fast and The Furious. Popularne modyfikacje tego modelu obejmują dodanie turbosprężarki, tuning ECU oraz dodanie niefabrycznych rozpórek kielichów czy zestawów obniżających zawieszenie.

4. BMW Serii 3 – czyli popularne E36. To idealna baza samochodu pod tuning,
np. w celu stworzenia samochodu przeznaczonego do driftu. Możesz zmienić silnik
na mocniejszy, zamontować wydajny system audio, a także dodać szerokie felgi. Możliwości są w tym przypadku nieograniczone.

5. Volkswagen Golf GTI – pojazdy tego typu cieszą się uznaniem wśród miłośników tuningowanych samochodów w Europie. Spoiler dachowy, aluminiowe pedały, szerokie ogumienie oraz sportowy układ wydechowy wraz z nowym katalizatorem
to tylko niektóre zmiany stosowane w VW Golfie GTI.

Teraz już znasz pięć najpopularniejszych aut wykorzystywanych do tuningowania. Jeśli chcesz mieć wyjątkowy, przyciągający uwagę i jednocześnie niesamowicie mocny samochód, koniecznie wybierz jedno z powyższych aut i zacznij pierwsze prace tunerskie.

Profesjonalne tuningowanie samochodów – ile to kosztuje?

Średnia cena tuningu wizualnego i mechanicznego auta to wydatek na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele zależy od inwencji twórczej inwestora i początkowego stanu pojazdu.

W praktyce koszty przeprowadzenia tuningu auta są uzależnione od popularności modelu pojazdu, który chcesz zmodyfikować. Im bardziej znane auto, tym łatwiej dostępne będą części zamienne. To z kolei przekłada się na niższe koszty tuningu i późniejsze utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym.