Czy tuning auta w Polsce jest legalny? To warto wiedzieć!
Przepisy ruchu drogowego w Polsce nakładają na kierowców obowiązek utrzymania pojazdów mechanicznych w nienagannym stanie technicznym, który umożliwia bezpieczną jazdę. Oprócz obowiązkowego wyposażenia przepisy regulują też kwestie zmian konstrukcyjnych podczas tuningu. Zobacz, co możesz legalnie zmienić w swoim aucie.
Z pojęciem tuningu najczęściej kojarzą się modyfikacje wizualne oraz mechaniczne
w pojazdach. W obydwu przypadkach musisz uważać, aby podczas tuningu nie naruszyć obowiązujących przepisów. Nadmierne przeróbki karoserii, silnika czy układu wydechowego mogą skutkować tym, że auto nie przejdzie pozytywnie przeglądu technicznego.
Optyczny tuning auta – co można zmodyfikować zgodnie z prawem?
W Polsce możesz swobodnie modyfikować kolor karoserii swojego auta,zmieniać wyposażenie wnętrza, a także przyciemniać tylne szyby. Zgodnie z przepisami tuning optyczny nie może zagrażać bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi.
A zatem legalnie możesz:
- montować dokładki do zderzaków, które nie wystają poza obrys auta,
- zmieniać felgi na większe,
- obniżać prześwit.
Kategorycznie nie możesz jednak przyciemniać przedniej szyby oraz przednich szyb bocznych. Tutaj obowiązuje limit do 30% przepustowości powietrza. Przekroczenie tej normy może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i nałożeniem mandatu przez funkcjonariusza policji.
Pamiętaj! Jeśli wykonujesz tuning wizualny auta, zadbaj o to, aby wszystkie wymienione elementy były homologowane. Certyfikaty potwierdzające jakość dokładek i innych elementów poprawiających wygląd auta będą potrzebne podczas badania technicznego.
Mechaniczne modyfikacje samochodu, czyli co można poddać pod legalny tuning
w Polsce?
Wśród entuzjastów motoryzacji najchętniej wybierane modyfikacje to te powiązane
z jednostką silnika oraz układu wydechowego. Jeśli chcesz jeździć legalnie i nie narażać się na ryzyko nałożenia mandatu przez funkcjonariusza policji, zapamiętaj kilka zasad:
1. Zwiększając moc i moment obrotowy silnika pamiętaj o zachowaniu norm emisji spalin.
2. Układ wydechowy auta nie powinien być głośniejszy niż 93 dB w przypadku silnika benzynowego oraz 96 dB w przypadku diesla.
3. Modyfikacje silnika zwiększające moc o więcej niż 5% mocy ustalonej przez producenta wymagają przeprowadzenia badania technicznego, a zmiany muszą zostać ujęte w dowodzie rejestracyjnym.
Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie usuwaj katalizatora i filtra cząstek stałych z pojazdu.
To elementy montowane fabrycznie, dzięki którym pojazd spełnia normy ekologiczne. Za takie działania grożą wysokie mandaty, punkty karne, a nawet zarekwirowanie auta na parkingi policyjne.
Tuning oświetlenia auta a prawo w Polsce
Decydując się na wymianę oświetlenia pojazdu np. reflektorów tylnych i przednich, koniecznie wybieraj podzespoły z homologacją i certyfikatami. Sprowadzanie lamp bez europejskiej homologacji i ich montaż w samochodzie spowoduje, że pojazd nie będzie spełniał norm bezpieczeństwa, a więc nie przejdzie przeglądu technicznego.
W tej publikacji dowiedziałeś/aś się czy tuning auta w Polsce jest legalny? To warto wiedzieć! Zapoznaj się z pozostałymi artykułami.