Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta

Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta

Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta

W Polsce bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest regulowane przez Ustawę Prawo o ruchu drogowym. Aktualne przepisy drogowe powinny być respektowane przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, niezależnie od typu posiadanego auta. Czy tuningowane auta zagrażają bezpieczeństwu na drogach publicznych? Dowiedz się więcej!

W praktyce zmodyfikowane samochody w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwo
w ruchu drogowym. Warto jednak pamiętać, aby przed jakimikolwiek zmianami konstrukcyjnymi w pojeździe upewnić się, że jego eksploatacja będzie w 100% bezpieczna.
W przeciwnym razie za nielegalny tuning możesz stracić dowód rejestracyjny.

Jak bezpiecznie tuningować samochody sportowe ?

Zagadnienia bezpiecznego tuningu samochodowego dotyczą przede wszystkim przeprowadzania modyfikacji wizualnych i mechanicznych w taki sposób, aby pojazd nie stanowił zagrożenia dla właściciela ani innych uczestników ruchu drogowego.

Zapamiętaj kilka zasad, które pomogą Ci tuningować swoje auta tak, aby podróżowanie wciąż było bezpieczne:

1. Nigdy nie modyfikuj silnika tak, aby jego moc nadmiernie przekraczała tą deklarowaną przez producenta. W przeciwnym razie zmieniłyby się właściwości jezdne auta,
a to mogłoby skutkować pogorszeniem poziomu bezpieczeństwa na drodze.
2. Unikaj stosowania niehomologowanych części np. reflektorów. W razie kontroli policji możesz stracić dowód, a w przypadku wypadku drogowego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnego odszkodowania.
3. Nie naruszaj podstawowej konstrukcji pojazdu. Jakiekolwiek zmiany i modyfikacje wpływające np. na masę całkowitą auta muszą być odnotowane w dowodzie rejestracyjnym, a pojazd musi przejść badanie diagnostyczne.

Jeśli będziesz tuningować auta zgodnie z powyższymi wytycznymi, wtedy nie ma żadnego ryzyka, że Twoje auto będzie stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sportowe auta po tuningu a przekroczenie prędkości

Wprowadzenie modyfikacji silnika często skutkuje tym, że osiągi auta są o wiele lepsze niż seryjnie. Takie działania niestety kuszą do przekraczania prędkości i nieco agresywniejszej jazdy. Jeśli już decydujesz się na tuning auta – pamiętaj o tym, aby podczas jazdy zmodyfikowanym pojazdem zachować zdrowy rozsądek.

Codzienne podróżowanie samochodem po tuningu nie stanowi zagrożenia ani dla pieszych, ani dla innych pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Wystarczy przeprowadzić modyfikacje pod okiem profesjonalistów i stosować się do aktualnych przepisów ruchu drogowego.

Zmodyfikowane oświetlenie auta a bezpieczeństwo na drogach – co warto wiedzieć? Podsumowanie

Ostatnią kwestią, którą warto poruszyć, jest temat modyfikacji oświetlenia samochodu dopuszczonego do ruchu drogowego. O ile lampy można wymieniać na takie,
które są homologowane w Unii Europejskiej, o tyle dodatkowe oświetlenie tuningowe
np. światła na progach lub inne sygnały świetlne są niedozwolone.

Kategorycznie nie można używać sygnałów w kolorze czerwonym i niebieskim – za takie działania grozi mandat, kara pozbawienia wolności lub wysoka grzywna nakładana przez sąd.

Dowiedziałeś się co to znaczy Bezpieczeństwo na drodze a tuningowane sportowe auta. Zapoznaj się z pozostałymi publikacjami.